Super Mario 3D Land - puzzle online

Super Mario 3D Land (jap. スーパーマリオ3Dランド, Sūpā Mario Surī Dī Rando) – komputerowa gra platformowa z serii Super Mario, stworzona przez Nintendo EAD Tokyo we współpracy z Brownie Brown na konsolę Nintendo 3DS. Jest to pierwsza gra Mario na tę konsolę. Została ujawniona na konferencji Nintendo podczas GDC w 2011. Miała ona premierę w listopadzie tego samego roku, a rok później pojawiła się w sprzedaży w sklepie Nintendo eShop. Wyreżyserowana prez Koichi Hayashidę, wykorzystuje efekt stereoskopowego 3D. Sequel, Super Mario 3D World, jest aktualnie tworzony na Wii U.

Super Mario 3D Land jest mieszanką tradycyjnej rozgrywki w dwuwymiarze z nowoczesną, trójwymiarową mechaniką znaną chociażby z Super Mario 64 czy Super Mario Galaxy. W grze pojawiają się również nowe elementy, na przykład nowe power-upy czy nowa mechanika rozgrywki. Główny wątek fabularny jest praktycznie identyczny jak w poprzednich odsłonach Mario : gracz ratuje księżniczkę Peach z rąk Bowsera. Gra zawiera 96 różnych poziomów rozłożonych po 16 światach.

Gra została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez graczy, jak i przez recenzentów, którzy zachwalali kreatywność rozgrywki oraz projekt gry, jednak wykorzystanie trójwymiaru w grze spotkało się z mieszanymi opiniami. Super Mario 3D Land osiągnął komercyjny sukces i został sprzedany w 8,29 milionach sztuk (stan na 31 marca 2013), stając się najlepiej sprzedającą się grą na Nintendo 3DS. 3D Land został również pierwszą grą na Nintendo 3DS, która przebiła pułap 5 milionów sprzedanych sztuk.