przezroczysty materiał - puzzle online
Drewno transparentne (kompozyt) – nowatorski materiał uzyskany w laboratorium, który charakteryzuje się przezroczystością sięgającą do 90% i zwiększonymi parametrami wytrzymałościowymi w stosunku do drewna.
Grupa badawcza z University of Maryland
Grupa badawcza pod kierownictwem profesora Liagbin Hu (University of Maryland ) opracowała metodę, która pozwala na usunięcie koloru z małych bloków drewna oraz niektórych związków, z którego jest zbudowane poprzez dodawanie żywic epoksydowych na poziomie komórkowym osiągając w tym procesie przezroczystość.
Proces produkcji
Występują 3 etapy produkcji kompozytu:
1) 4 lub 5 calowy blok drewna zanurzany jest w roztworze z wody, wodorotlenku sodu oraz siarczynu sodu w temperaturze wrzenia przez 2 godziny. Umożliwia to wypłukanie ligniny ze ścian komórkowych.
Lignina jest bardzo ważna na etapie formowania się ścian komórkowych, szczególnie w drewnie i korze, ponieważ nadaje im sztywność i zapobiega pleśnieniu.
2) Utlenienie przy użyciu nadtlenku wodoru co kończy proces wypłukiwania ligniny
3) Zanurzanie materiału w żywicy epoksydowej oraz zadanie naprzemiennych warunków: zmiennego ciśnienia oraz ciśnienia atmosferycznego. Powoduje to wypełnienie naturalnych składników odżywczych drewna, które są już nieużywane i nawilża tworząc mikroskopijne kanaliki. Zapełnione żywicą epoksydową kanaliki tworzą materiał, który charakteryzuje się występowaniem zjawiska refrakcji.
Właściwości optyczne i mechaniczne
Przezroczystość drewna transparentnego jest uzyskiwana dzięki naturalnym kanalikom, które w drzewie służyły do transportu wody i jonów.
W tradycyjnych materiałach światło jest rozpraszane, mając te kanaliki więcej światła może dostać się do naszego domu.