Witch hat - puzzle online
Kapelusz wiedźmy jest stylem noszonym przez czarownice w przedstawieniach kultury popularnej, charakteryzującym się spiczastym i szerokim rondem.
Początki i wzornictwo
Omówiono początki kapelusza wiedźmy. Jedna z teorii głosi, że obraz pochodzi z antysemityzmu: w 1215 r. IV Rada Laterańska wydała edykt, w którym wszyscy Żydzi mieli się identyfikować z kapeluszem, spiczastą czapką zwaną Judenhat. Potencjalnie ten styl kapelusza był następnie kojarzony z czarną magią, kultem szatana i innymi czynami, o które oskarżano Żydów. [1] Podobna teoria zakłada, że wizerunek archetypowego kapelusza czarownicy zrodził się z uprzedzeń anty-kowbojskich. Chociaż kapelusze tradycyjnie noszone przez kwakrów miały stożkową i nie spiczastą koronę, były przedmiotem kontrowersji kulturowych w Nowej Anglii i prawdopodobne jest, że reakcja purytanów na kwakrów w XVIII wieku przyczyniła się do włączenia kapeluszy. Kwakrzy po części ikonografii demonicznej. [1] Inna hipoteza sugeruje, że kapelusz czarownicy powstał z portage brytyjskiej alewife, kobiety, które warzyły w domu na sprzedaż. Zgodnie z tą sugestią ich kapelusze zyskały negatywne skojarzenia, gdy zdominowany przez mężczyzn przemysł piwny oskarżył alewives o sprzedaż rozcieńczonego lub zanieczyszczonego piwa. W połączeniu z ogólnym podejrzeniem, że niektóre kobiety ze znajomością ziołolecznictwa pracowały w warunkach okultystycznych, kapelusz kobiety z Alewife mógł być kojarzony z czarami [2].
L. Frank Baum w swojej powieści z 1900 r. Cudowny czarnoksiężnik z krainy Oz przedstawił ilustracje przedstawiające Wicked Witch of the West z wysokim, stożkowatym czarnym kapeluszem. [3] Aktorka ta nosiła ją w adaptacji filmowej z 1939 r. Margaret Hamilton w roli Czarownicy, której postać stała się ikoną.
W mediach
Ten kapelusz został noszony przez następujące fikcyjne postacie:
Wicked Witch of the West, The Wonderful Wizard of Oz, 1900.
Gandalf, z The Hobbit, 1937 i The Lord of the Rings, 1954-1955.
Jennifer (Veronica Lake), w którym poślubiłem czarownicę, 1942 r.