otoczony - puzzle online

Kwitnący sad otoczony cyprysami – dwa obrazy olejne namalowane przez Vincenta van Gogha w kwietniu 1888 podczas jego pobytu w miejscowości Arles.

Kwitnący sad otoczony cyprysami I (hol. Boomgaard door cypressen omzoomd, ang: Orchard in Blossom, Bordered by Cypresses), nr kat.: F 554, JH 1388, obecnie w zbiorach Collection Richard J. Bernhard w Nowym Jorku;

Kwitnący sad otoczony cyprysami II (hol. Boomgaard door cypressen omzoomd, ang: Orchard in Blossom, Bordered by Cypresses), nr kat.: F 513, JH 1398, obecnie w zbiorach Kröller-Müller Museum w Otterlo.

W marcu i kwietniu 1888 Vincent van Gogh malował lokalne pejzaże Arles używając zakratowanej ramy do wykreślania perspektywy. Tematem, który szczególnie zauroczył go w owym czasie, były kwitnące sady i pojedyncze drzewa, ponieważ przypominały mu japońskie pejzaże. Jednym z namalowanych wówczas obrazów jest Kwitnący sad otoczony cyprysami.

Oba obrazy przedstawiają widok na ogród ze strumykiem na pierwszym planie i z cyprysami w tle. Pierwszy z nich stanowi wstępny szkic do drugiego. Ma on mniejszy format i jest mniej dopracowany, będąc jedynie zapisem motywu; przedstawia szczegółowo topografię miejsca, ograniczonego z obu stron dwiema ogrodzonymi chatkami.