Sustainable architecture - puzzle online

Karta Lipska na rzecz zrównoważonego rozwoju miast europejskich (ang. Leipzig Charter on Sustainable European Cities) – dokument przyjęty w Lipsku, w dniach 24-25 maja 2007, z okazji nieformalnego spotkania ministrów z państw Unii Europejskiej w sprawie rozwoju miast i ich spójności terytorialnej.

Hasło przewodnie Karty

Europa potrzebuje silnych miast i regionów, w których dobrze się żyje

Istota

Karta jest dokumentem państw członkowskich Unii, w którym zawarto wspólne i spójne zasady zrównoważonego rozwoju miast. Ministrowie zobowiązują się, w myśl zasad zawartych w Karcie, do:

zainicjowania w poszczególnych państwach debaty publicznej na temat przyszłości rozwoju miast europejskich,

zastosowanie zintegrowanego rozwoju miast oraz wzmocnienie struktur decyzyjnych, niezbędnych do wdrożenia takiego rozwoju na poziomie krajowym,

promowanie zrównoważonej organizacji terytorialnej opartej na tradycyjnej europejskiej policentrycznej strukturze miejskiej.

Podstawy

Kartę przygotowano w oparciu o następujące (wcześniejsze) dokumenty unijne:

raport Zintegrowany rozwój miejski warunkiem powodzenia zrównoważonego rozwoju miast ( Niemcy ),

Strategie modernizacji środowiska fizycznego w najuboższych obszarach miejskich,

Wzmocnienie gospodarki lokalnej i lokalnej polityki rynku pracy w najuboższych obszarach miejskich,

Zrównoważony transport miejski a najuboższe obszary miejskie.

Podstawowe zagadnienia

W karcie uważa się miasta europejskie (bez względu na wielkość) za cenne i niezastąpione dobra gospodarcze, społeczne i kulturowe. W planowaniu ich dalszego rozwoju należy uwzględniać wszystkie wymiary rozwoju zrównoważonego, tj. dobrobyt gospodarczy, równowagę społeczną i zdrowe środowisko życia. Przy tym należy zwrócić szczególną uwagę na aspekty kulturowe i zdrowotne oraz zdolności instytucjonalne poszczególnych państw członkowskich Unii.

Miasta są centrami wiedzy i innowacji, ale występują w nich problemy społeczne i demograficzne oraz zagrożenie wykluczeniem społecznym, co może w efekcie powodować, że rola miast, jako motorów dobrobytu stanie się zagrożona.

Domy przyszłości. puzzle onlineMediolan, Włochy - Bosko Verticale puzzle onlineKosmici dowożą florę puzzle online