Mołdawia - puzzle online

Mołdawia, Republika Mołdawii (rum. Republica Moldova, Moldova; ros. Респу́блика Молдо́ва, Молдавия) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii, jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. Naddniestrze ).

Lewobrzeżny (w stosunku do Dniestru) niewielki fragment Mołdawii nazywany Naddniestrzem, zamieszkany w znacznej mierze przez Rosjan i Ukraińców ze stolicą w Tyraspolu, ogłosił secesję po upadku Związku Radzieckiego i od czasu krótkiej wojny domowej funkcjonuje jako niepodległe państwo (Naddniestrzańska Republika Mołdawska lub błędnie Mołdawska Republika Naddniestrza), choć nieuznawane na arenie międzynarodowej. Od kilku lat trwają bezowocne rozmowy zjednoczeniowe, w których pośredniczy OBWE. Władze mołdawskie opowiadają się za zjednoczeniem „asymetrycznym”, w ramach którego Naddniestrze otrzyma szeroką autonomię, władze w Tyraspolu dążą zaś do zjednoczenia „symetrycznego”, w którym obie części Mołdawii będą miały takie same prawa.

Część Mołdawian opowiada się za zjednoczeniem z Rumunią. W zorganizowanym w 1994 roku referendum na ten temat poparcie było minimalne – 94,4% opowiedziało się za niezależnością, jednak sondaż zorganizowany w 2008 roku, po 17 latach niepodległości, wskazał że już 29% Mołdawian popiera ideę zjednoczenia.

Według danych CIA z 2012 roku Mołdawia jest najbiedniejszym państwem Europy.

Budynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineBudynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineBudynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineKompleks kościelny w Mołdawii puzzle onlineZespół klasztorny Hirjauca w Mołdawii puzzle onlineBudynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineŚmiała panorama zachodu słońca nad jeziorem Delia, Mołdawia puzzle onlineBudynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineKompleks klasztorny w Mołdawii puzzle onlineKościół Capriana w Mołdawii puzzle onlinebrązowa drewniana ławka na ziemi pokrytej śniegiem w porze nocnej puzzle onlinePiękne pola lawendy w słoneczny dzień. Moldova puzzle onlineKlasztor Condrita w Mołdawii puzzle onlineAlexandru Ioan Cuza puzzle onlineMiasto zimą. puzzle onlineKościół w Kiszyniowie w Mołdawii puzzle onlineKomrat w Mołdawi puzzle onlineBudynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineBudynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineKompleks klasztoru Curchi- Mołdawia puzzle onlineKościół Hincu w Mołdawii puzzle onlineBudynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineKatedra Narodzenia Pańskiego w Kiszyniowie w Mołdawii puzzle onlineKościół i park w Mołdawii puzzle online
Chisinau Triumfalny łuk w Mołdawii puzzle onlineTiraspol w Mołdawii puzzle onlineKościół Orheiul Vechi w Mołdawii puzzle onlineKlasztor Hancu w Mołdawii puzzle onlineZachód słońca w Playa de Benijo, puzzle onlineKościół Capriana w Mołdawii puzzle onlineBudynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineKościół Orheiul Vechi w Mołdawii puzzle onlinebiałe chmury i błękitne niebo w ciągu dnia puzzle onlineFontanna Kiszyniowa w parku w Mołdawii puzzle onlineCapriana w Mołdawii puzzle onlineKatedra Narodzenia Pańskiego w Kiszyniowie w Mołdawii puzzle onlineBudynek kościoła w Mołdawii puzzle onlineAvatar ostatni gang giętarki powietrznej puzzle onlineIndyjskie curry z kurczaka w potrawce balti puzzle onlineMapa Rumunii puzzle onlineMichelin puzzle onlineKościół Capriana w Mołdawii puzzle onlineKlasztor Tipova puzzle onlineflaga Mołdawii puzzle onlinecodrii Moldovei puzzle onlineWidoczek puzzle onlineCurry z kurczaka indyjskiego masła w naczyniu Balti puzzle onlineKościół Tiraspol w Mołdawii puzzle online