Język arabski - puzzle online

Język arabski

Język arabski – język z rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim typu abdżad, od strony prawej do lewej.

Powstanie literackiego języka arabskiego datuje się na VII wiek n.e., co związane jest z narodzinami islamu oraz powstaniem imperium muzułmańskiego. Jest to tak zwany klasyczny język arabski, który przekształcił się następnie w literacki język arabski. Mimo to, początków języka arabskiego należy upatrywać w VIII wieku p.n.e., a jego rozwój można podzielić na następujące etapy: język protoarabski z dialektami staroarabskimi, arabski klasyczny i arabski literacki.

Język protoarabski znany jest z licznych transkrypcji datowanych na okres od VI wieku p.n.e. do VI wieku n.e.. Zachowane inskrypcje pozwalają wydzielić dwa typy dialektów: protoarabskie i staroarabskie. Do zapisu tego języka używano wówczas pisma południowoarabskiego epigraficznego. Wyjątkiem byli Samudejczycy, używający pisma aramejskiego.

Klasyczny język arabski jako język świętej księgi islamu – Koranu oraz język literatury i kultury arabsko-muzułmańskiej odegrał ważną rolę cywilizacyjną. Wraz z ekspansją religii zwiększał się wpływ i zasięg terytorialny samego języka literackiego.

W XIX wieku, w okresie an-Nahdy (odrodzenia Arabów), z języka klasycznego wykształcił się współczesny język arabski (zwany w j. angielskim Modern Standard Arabic, MSA), który stał się instrumentem nowej literatury i kultury arabskiej. Używany jest głównie w formie pisanej, wtórnie w mowie (np. w telewizji). Od klasycznego języka arabskiego różni się niewiele, wyłącznie w zakresie pewnego słownictwa oraz niektórych struktur gramatycznych, uznawanych obecnie za przestarzałe.

Oprócz języka standardowego w krajach arabskich w powszechnym użyciu są dialekty lokalne. Współwystępowanie standardu literackiego i dialektów jako środków komunikacji zarezerwowanych dla różnych sfer społecznych określa się mianem dyglosji.

Marrakesz. puzzle onlineowoce i metalowy dzbanek z miskami puzzle onlinewidok na ładne wydmy w Parku Narodowym Sands Dunes puzzle onlineShakshuka z ciecierzycą na patelni puzzle onlineAjt Bin Haddu to ufortyfikowane miasto lub ksar puzzle onlineCedr libański puzzle onlineZielone oliwki i olej na stole w oliwnym gaju puzzle onlineHerbata miętowa, tradycyjny marokański napój w szkle puzzle onlineTa wydma na Saharze w Maroku puzzle onlineRynek tradycyjnych przypraw puzzle onlineDrzwi w stylu marokańskim puzzle onlineNiebieskie łodzie rybackie na wybrzeżu oceanu w Essaouira, Maroko puzzle onlineWielbłądy bliskowschodnie na pustyni puzzle onlineMarokańska Zupa Harira puzzle onlineArabskie słodycze z daktyli puzzle onlineTradycyjna architektura arabska puzzle onlineArabski czajniczek i daktyle puzzle onlineniebieskie korytarze wschodniego miasta puzzle onlineKuskus z rzodkiewkami i ziołami puzzle onlineGreckie danie gyros i mięso szaszłyki na drewnianym tle puzzle onlineZewnętrzne budynki Kasbah Taourirt puzzle onlineMarokańskie tajiny. puzzle onlineStara ulica wieczorem po deszczu, Essaouira, Maroko puzzle onlineArabska latarnia puzzle onlinecurry z bakłażana puzzle onlinekasza jaglana maślana z pomidorowym bakłażanem curry puzzle onlineŚwieże ziarna kawy. puzzle onlinestary wazon z daktylami i filiżanką herbaty puzzle online