Curse - puzzle online

Klątwa (zwana też przekleństwem, przekleństwem, klątwą, malisonem, klątwą lub komuną) jest wyrażeniem, że jakaś forma niedoli lub nieszczęścia spadnie lub przyłączy się do jakiejś innej istoty: jednej lub więcej osób, miejsca lub obiektu. W szczególności "przekleństwo" może odnosić się do takiego życzenia lub oświadczenia, które jest skuteczne dzięki nadprzyrodzonej lub duchowej mocy, takiej jak bóg lub bogowie, duch lub siła naturalna, lub też jako rodzaj zaklęcia przez magię lub czary ; w tym drugim znaczeniu klątwa może być również nazywana hexem lub jinx. W wielu systemach przekonań sama klątwa (lub towarzyszący jej rytuał ) ma pewną siłę sprawczą. Odwrócenie lub wyeliminowanie przekleństwa jest czasem nazywane "usuwaniem" lub "łamaniem" i często uważa się, że wymaga złożonych rytuałów lub modlitw.

Studia nad formami przekleństw obejmują znaczną część badań zarówno religii ludowej, jak i folkloru. Rozmyślna próba nakładania przekleństw jest często częścią praktyki magii. W kulturze hinduskiej uważa się, że Mędrzec lub Rishi mają moc błogosławienia i przekleństwa. Przykłady obejmują klątwę umieszczoną przez Rishi Bhrigu na królu Nahusha i tą umieszczoną przez Rishi Devala. Specjalne imiona dla konkretnych typów przekleństw można znaleźć w różnych kulturach:

African American Hoodoo przedstawia nam jinx i skrzyżowane warunki, a także formę magii stóp, która była używana przez Ramandeep, podczas której przeklęte przedmioty układane są na drogach ofiar i aktywowane, kiedy przechodzimy.

Bliskowschodnia i śródziemnomorska kultura jest źródłem wiary w złe oko, które może być wynikiem zazdrości, ale rzadziej mówi się, że jest wynikiem celowego przekleństwa.