torty - puzzle online

Torta (hiszpańska wymowa: [ˈtoɾta]) to hiszpański, włoski, grecki, albański, bułgarski,

Maltańskie, węgierskie, portugalskie, chorwackie, szwedzkie, serbskie, macedońskie, a także słowackie z szerokim wachlarzem znaczeń kulinarnych, takich jak ciasto lub flatbread.

W Hiszpanii i różnych krajach Ameryki Łacińskiej słowo torta, w powszechnym użyciu, dotyczy słodkich ciast (tortów), takich jak tort weselny lub urodzinowy. To znaczenie występuje również w innych językach europejskich. Na przykład włoska torta, niemiecki tort lub francuska tarta. W Meksyku słodkie ciasto jest zwykle określane jako pastel, który jest również używany w innych częściach Ameryki Łacińskiej w tym znaczeniu. Huevo en torta (nie mylić z torta de huevo) to typowe ciasto z Sobrarbe, Aragonia, Hiszpania.

Na południowych Filipinach torta jest zwykle używana do określania małych ciast. Zwykle odnosi się do mamón lub torta mamón, rodzimego porowatego przysmaku biszkoptowego, który przypomina dużą babeczkę z masłem, cukrem i / lub serem na wierzchu, tradycyjnie podawaną z sikwate (grubym, gorącym napojem z mielonych prażonych nasion kakao) dla podwieczorek lub merienda.

Torta w Hiszpanii pochodziła z różnych regionalnych odmian płaskiego chleba, z których torta de gazpacho i torta cenceña nadal przetrwały w niektórych obszarach środkowej Hiszpanii. Torty są również wspomniane w Księdze Kapłańskiej 24: 5-9, w hiszpańskim tłumaczeniu Biblii.