Νταλ Σεγκνό - επιλέξτε ένα παζλ για επίλυση

Μετάλλιοι του πολωνικού πρωταθλήματος ανώτερου άλματος - νικητής των μεταλλίων των ανώτερων πολωνικών πρωταθλημάτων στο διαγωνισμό long jump. Το μεγάλο άλμα γυναικών παίζεται στα εθνικά πρωταθλήματα από το πρώτο πρωτάθλημα το 1922, το οποίο πραγματοποιήθηκε στη Βαρσοβία. Ο Bronisława Szmendziuk, Pogon Lwów, έγινε ο πρώτος Πολωνός πρωταθλητής που πέτυχε 3,93 μ. Η Agata Karczmarek κέρδισε τα περισσότερα μετάλλια στα πολωνικά πρωταθλήματα (δεκαπέντε), που κέρδισε επίσης τα περισσότερα ζλότι (δεκατέσσερα). Το τρέχον ρεκόρ του πολωνικού πρωταθλήματος πηδήματος ανώτερου είναι 6,96 μ. Και βγήκε από την Anna Włodarczyk κατά τη διάρκεια του πρωταθλήματος το 1984 στο Λούμπλιν. Στην ιστορία των πρωταθλημάτων της Πολωνίας, συνολικά 116 διαγωνιζόμενοι βγήκαν στο βάθρο αυτής της εκδήλωσης. Η Agata Karczmarek κέρδισε τα περισσότερα μετάλλια - 15, τα οποία κέρδισαν επίσης τα περισσότερα ζλότι (14). Ο έγχρωμος πίνακας δείχνει παίκτες που εξακολουθούν να είναι ενεργοί αθλητές. Μερικοί παίκτες άλλαξαν τα ονόματά τους κατά τη διάρκεια της αθλητικής τους καριέρας.